sobota, 21 czerwca, 2025
spot_img
spot_img

Najpopularniejsze

Zobacz również...

Nielegalne środki ochrony roślin, czyli jak chęć zaoszczędzenia może zniszczyć środowisko?

Powoli zaczyna się okres siewów, dlatego też temat dbania zarówno o plony, jak i zwierzęta i okoliczną roślinność jest szczególnie istotny. W tym roku ruszyła kolejna edycja kampanii przeciw nielegalnym środkom ochrony roślin – “Kupując podróbki, tracisz wiele razy”.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin we współpracy z PIORiN, KAS, Policją oraz Urzędem Patentowym RP realizuję kampanię “Kupując podróbki, tracisz wiele razy” w celu podniesienia świadomości rolników odnośnie zagrożeń związanych z używaniem nielegalnych środków ochrony roślin. Ze względu na podejrzane pochodzenie produktów, akcja zachęcać ma też do świadomych i odpowiedzialnych zakupów.

Coraz częściej rolnicy padają ofiarą oszustwa, kupując za mniejszą cenę, często niezidentyfikowane, produkty zwalczające choroby i szkodniki. Takie środki mogą w ogóle nie zadziałać lub uszkodzić nie tylko plon, ale też wpłynąć negatywnie na środowisko; uszkodzić glebę, skrzywdzić zwierzęta i inne rosnące w okolicy rośliny. Skutkiem użycia takiego groźnego produktu mogą być także ogromne straty finansowe.

Ich pełen skład często nie jest dokładnie znany, chociaż wiadomo, że zawiera substancje, których nie można stosować na terenie Unii Europejskiej. Tworzone są na wzór najpopularniejszych produktów, z pominięciem badań czy wypełnienia standardów jakości. Jak podaje na swojej stronie Komenda Główna Policji, każdego roku wykrywa się transporty tych środków pochodzących z Azji i Europy Wschodniej. Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa ujawniła 128 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. Udaremniono też wprowadzenie na rynek 744 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu.

Aby uniknąć niepożądanych sytuacji, warto kupować takie środki, które są zarejestrowane w Polsce, pochodzące z zaufanych punktów sprzedaży, nie dać się nabrać atrakcyjnym obniżkom cen i bacznie sprawdzać etykiety.

Popularne Artykuły