Kolejne miliony złotych trafią do szpitala. Tym razem nie z systemu ochrony zdrowia, lecz z budżetu samorządu. Tym razem pomoc dla placówki idzie z Powiatu Pyrzyckiego, który pożyczył pieniądze szpitalowi w Pyrzycach – to kwota 1,5 miliona złotych. To rozwiązanie, jak wskazują samorządowcy, ma być korzystniejsze niż zaciąganie przez placówkę komercyjnego kredytu w banku. Jednocześnie cała sytuacja pokazuje znacznie poważniejszy problem: dramatyczny kryzys finansowania służby zdrowia w Polsce.
W całym kraju placówki medyczne alarmują o rosnących zobowiązaniach, braku pieniędzy i przeciążeniu systemu. Jednym z głównych powodów obecnej sytuacji są niewypłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia środki za tzw. nadlimity, czyli świadczenia wykonane ponad zakontraktowane kwoty. Szpitale wykonywały zabiegi i przyjmowały pacjentów, często nie mając możliwości odmowy pomocy, ale za część tych świadczeń do dziś nie otrzymały pełnego finansowania.
W praktyce oznacza to, że coraz więcej placówek utrzymuje płynność wyłącznie dzięki wsparciu samorządów. Powiaty i miasta stają się ratownikami systemu, który formalnie powinien być finansowany centralnie. Samorządowcy coraz częściej podkreślają, że ich budżety nie są przygotowane do przejmowania ciężaru utrzymywania szpitali.
Sytuacja wywołuje coraz ostrzejszą debatę o przyszłości polskiej ochrony zdrowia. Coraz częściej słychać głosy, że rząd nie ma spójnego pomysłu na ratowanie systemu. Krytycy zwracają uwagę, że kolejne zapowiedzi reform kończą się doraźnym przesuwaniem problemów, zamiast ich rozwiązaniem.
Duże emocje budzą także pomysły dotyczące konsolidacji szpitali. Zwolennicy takich zmian przekonują, że łączenie placówek mogłoby ograniczyć koszty i poprawić zarządzanie. Jednak przeciwnicy alarmują, że w praktyce może to doprowadzić do stopniowej likwidacji szpitali powiatowych i centralizacji usług medycznych w największych ośrodkach.
Choć szpital w Pyrzycach na tle innych podobnych placówek w Polsce, jest w dobrej kondycji, to problemy się pojawiają – stąd konieczność pożyczki na bieżące utrzymanie, by zapewnić pacjentom ciągłość świadczeń. W tym kontekście od miesięcy pojawiały się również spekulacje dotyczące przyszłości szpitala w Pyrzycach. Nieoficjalnie mówiło się o możliwym połączeniu placówki ze szpitalem wojewódzkim w Szczecinie. Jak jednak ustaliliśmy, do formalnych ustaleń w tej sprawie nie doszło. Odbywały się jedynie spotkania i rozmowy mające na celu poznanie ewentualnych mechanizmów współpracy czy konsolidacji. Z naszych informacji wynika jednak, że temat nie jest obecnie procedowany, a do żadnego formalnego połączenia nie dojdzie. Powiat pyrzycki pozostaje daleki od scenariusza pełnej konsolidacji z dużym szpitalem wojewódzkim.





