środa, 10 czerwca, 2026
spot_img
spot_img

Najpopularniejsze

Zobacz również...

Referendum przeciwko Joannie Agatowskiej? Przedsiębiorcy mówią o nierównym traktowaniu

W Świnoujściu narasta konflikt pomiędzy częścią przedsiębiorców a władzami miasta. Część przedstawicieli branży turystycznej twierdzi, że magistrat prowadzi politykę opartą nie na przejrzystych zasadach, lecz na prywatnych relacjach i nieformalnych układach. W efekcie – jak mówią – jedne firmy mogą liczyć na promocję i wsparcie miasta, podczas gdy inne pozostają całkowicie pomijane.

Coraz częściej pada też słowo „referendum”.

Według informacji przekazanych naszej redakcji grupa przedsiębiorców rozważa rozpoczęcie działań zmierzających do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydent Świnoujścia Joanny Agatowskiej przed upływem kadencji. Ewentualne referendum mogłoby sie odbyć po wakacjach.

– Tak źle jeszcze w Świnoujściu nie było. Nie chodzi o jedną decyzję czy pojedynczy konflikt. Problemem jest sposób zarządzania miastem i brak partnerskiego traktowania przedsiębiorców – mówi jeden z przedstawicieli branży turystycznej.

Przedsiębiorcy podkreślają, że nie oczekują szczególnych przywilejów, lecz jasnych zasad współpracy oraz równego traktowania wszystkich podmiotów działających na lokalnym rynku.

– Mamy wrażenie, że część firm jest promowana i zapraszana do współpracy, a inne nie istnieją dla urzędu. Nie powinno być tak, że o relacjach miasta z biznesem decydują prywatne znajomości – słyszymy.

Największa obawa? Frekwencja

Osoby rozważające rozpoczęcie procedury referendalnej przyznają jednak, że największym wyzwaniem byłoby osiągnięcie wymaganej frekwencji.

– W czasie wyborów samorządowych wszyscy apelują o udział w głosowaniu i wypełnienie obywatelskiego obowiązku. Gdy dochodzi do referendum, nagle pojawiają się apele o pozostanie w domu. To paradoks demokracji – mówią nasi rozmówcy.

Przypominają przy tym przykład Krakowa, gdzie mieszkańcy wielokrotnie udowadniali, że skuteczne referenda są możliwe.

Również sami mieszkańcy nie są zgodni w ocenie pierwszych dwóch lat rządów nowej prezydent miasta. Nastroje coraz bardziej widoczne są w social mediach. Część świnoujścian uważa, że po wieloletnich rządach Janusza Żmurkiewicza miasto potrzebowało zmian i nowego spojrzenia. Inni twierdzą jednak, że rzeczywistość okazała się inna od oczekiwań towarzyszących zmianie władzy.

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się pytania o sposób prowadzenia dialogu społecznego, współpracę z przedsiębiorcami oraz kierunek rozwoju miasta.

Co na to magistrat?

Zapytaliśmy Urząd Miasta Świnoujście, czy władzom znane są sygnały o możliwej inicjatywie referendalnej oraz zarzuty dotyczące braku dialogu z przedsiębiorcami.

Jak przekazała Beata Olszewska z Urzędu Miasta Świnoujście, prezydent miasta nie posiada informacji o inicjatywie referendalnej opisywanej przez redakcję.

Magistrat podkreśla jednocześnie, że relacje z branżą turystyczną ocenia jako dobre.

„Miasto ocenia relacje z branżą turystyczną jako bardzo dobre, a dialog prowadzony jest systematycznie i satysfakcjonująco. Spotkania w ramach Świnoujskiej Organizacji Turystycznej oraz ostatnia inicjatywa Spotkania Gospodarczego, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt różnych podmiotów i około 100 osób je reprezentujących, a w konsekwencji której powstanie Rada Gospodarcza przy Prezydencie Miasta, są najlepszym dowodem budowania dobrych relacji z przedsiębiorcami Świnoujścia, w tym przede wszystkim z wiodącą grupą przedsiębiorców z branży turystyczno-uzdrowiskowej” – przekazała Beata Olszewska.

Na razie nie wiadomo, czy niezadowoleni przedsiębiorcy zdecydują się na formalne rozpoczęcie procedury referendalnej. Sam fakt, że takie rozmowy są prowadzone, pokazuje jednak, że część lokalnego biznesu czuje się rozczarowana kierunkiem, w jakim zmierza współpraca pomiędzy magistratem a przedsiębiorcami.

Jeżeli inicjatywa rzeczywiście zostanie uruchomiona, będzie to pierwszy tak poważny polityczny test dla Joanny Agatowskiej od momentu objęcia urzędu prezydenta Świnoujścia.

Popularne Artykuły